Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir

Saç Bakımı İçin  bıttım sabunu faydaları Bıttım, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişir. Aslında bir meyvedir. Bıttım sabunu yabani fıstık yani bilinen adıyla menengiç yağından elde edilir. Siirt fıstığının aşılanmamış halidir. Çitlembik olarak da bilinen menengiç, içerisinde yağ barındıran bir sabundur.

Egzama, mantar ve kepek gibi cilt sorunlarını geçirmesiyle meşhur olan Bıttım sabunu, Mardin’in Botan bölgesinde doğmuş olmasına karşın Siirt ile özdeşlemiş durumdadır. Üretildiği bölgede “Botan sabunu” adıyla da tanınan Bıttım sabunu, deri dökülmelerini önleyerek birçok saç sorununu da çözer. Saçları besler ve yumuşacık hale getirir. Aynı zamanda, saçların erken beyazlamasını da önler. Cizre, Şırnak’ta da üretilen bıttım sabunu tamamen doğal ürünlerden meydana getirilir.

Gerçek Bıttım Sabunu Nasıl Anlaşılır?

Bıttım sabunları koyu yeşil ya da koyu sarı renkte olur. Kullanıma hazır olan sabunların rengi bir süre sonra biraz açılabilir çünkü bıttım sabununun içindeki su kuruyabilir.  Su, zamanla buharlaşır ve yok olan bir yapıdadır. Gerçek bıttım sabununu anlamanın bir yolu bu rengi kontrol etmektir.

Bıttım sabununun yapımında bıttım bitkisinin yağı kullanılır. Bu yağ zor bulunan bir yağdır bundan dolayı oldukça pahalı bir yağdır. bıttım sabunu faydaları görmek için dikkat edin Buradan da sahte sabunların daha ucuz olacağı fikrine varılabilir.

Sabunu ayırt etmenin bir başka yolu da, sabunu koklayarak sabunda başka yağların olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*