Amla Yağı Saça Faydaları

amla yağı
amla yağı

Halk arasında Amla olarak bilinen, Latince ismi Phyllanthus Niruri, P.Amarus olan şifalı bitki Euphorbiaceae familyasına ayittir. Genel olarak Hindistan, Çin, Filipinler, Küba, Nijerya gibi ülkelerde yetiştirilen amlanın tümünden faydalanılmaktadır. Amla bitkisinde fazla miktarda sarı renkli çiçekler bulunur. Uzun seneler yaşayabilen bir bitki olan amlanın boyu ise yaklaşık olarak yetmiş santimetreye kadar ulaşabilmektedir.

Amla yağı, Hindistan’da yetişen bektaşi üzümünden elde edilen bir yağdır. Amla yağının faydaları saymakla bitmez. Saç bakımında ve saçın beyazlamasını önlemede çokça kullanılmaktadır. Ayrıca saç dökülmesine karşı amla yağı bitkisel bir çözümdür.

Saç Dökülmesi ve Amla Yağı
Saç dökülmesini önlemede amla yağı içerisindeki c vitamini ve diğer maddeler sayesinde olumlu bir rol oynar. Bektaşi üzümünün içerisinde bulunan tanik asitler C vitaminini ışık ve sıcaktan koruyarak güzel bir şekilde muhafaza etmektedir. Bu nedenle bektaşi üzümü, saç dokusuna sağlamlık veren kolajen maddesinin üretiminden sorumlu c vitamininden bolca içerir. Bektaşi üzümünün suyunun, portakal suyuna göre 20 kat daha fazla c vitamini içerdiği söylenmektedir.
Saçları şampuanlamadan önce Amla yağı sürmek şampuanın yarattığı kuruluğu azaltıyor ve saçların nemli kalmasını sağlıyor. Amla yağını kullanarak saç derisine masaj yapmak bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasına, saç köklerinin beslenmesine ve güçlenmesine katkı sağlıyor. Sağlıklı saç kökleri ise saçın daha çabuk uzamasını ve dış etkilere karşı daha güçlü olmasına yardım ediyor.

Amla Yağının Saçta Kullanımı

* Yarım fincan amla yağına, hafif katı ayran kıvamına gelecek kadar ılık su ekleyin ve karıştırın.
* Hazırladığınız karışımı 15 dakika kadar dinlenmeye bırakın.
* Daha sonra temiz ve kuru şekildeki saçlarınıza, saç diplerinizden itibaren saçlarınızın sonuna kadar parmaklarınızla sürerek uygulayın.
* Saçlarınıza sürdükten 3-5 dakika kadar bekleyin ve daha sonra sadece ılık suyla saçlarınızı durulayın. Birkaç saat sabun veya şampuan kullanmayın.
* İki haftada bir kez bu uygulamayı tekrar edin. İsterseniz bu sürede amla yağı içeren şampuanları da kullanabilirsiniz.
Not: Amla yağı kafanızda eğer 3-5 dakikadan daha uzun süre kalırsa saçlarınızı dalgalı ve kıvrımlı hale getirebilir. Kıvırcık ve dalgalı saçlar için amla yağının 15-20 dakika saçlarınızda kalması yeterlidir.
Saç ve cilt sağlığı için bektaşi üzümü direkt olarak meyve şeklinde de besin yoluyla vücuda alınabilir.

amla yağı saç beyazlaması için kullanılabilir

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*